Lietuvos upių vandens lygio bei temperatūros matavimo sistema "Hidromat"

Lietuvos upių vandens lygio ir temperatūros matavimo sistema "Hidromat" - tai mano vienas pirmųjų projektų, įgyvendintų su kolegomis, kuriame mikroelektronika, ir internetinė platforma buvo apjungti į vieningą sistemą GSM ryšio pagalba. Sistema skirta baidarininkus informuoti apie staigius vandens lygio pagausėjimus upėse.

Daugelis smulkesnių Lietuvos upių ir upelių tinkamos plaukti baidarėmis tik potvynių metu, o potvyniai upėse prasideda labai staigiai, bei trunka trumpai. Tam, kad baidarininkai galėtų sekti plaukimui tinkamų upių vandens lygį ir operatyviai reaguoti - važiuoti prie upės ir plaukti, reikėjo vandens lygį ir temperatūrą realiu laiku stebinčios sistemos.

Projekto atsiradimo laikais mobilusis internetas buvo pakankamai brangus, o vienas iš sistemos tikslų buvo, kad sistemos priežūrai reikėtų kuo mažiau investicijų. Todėl buvo suprojektuota, kad duomenys iš mikrokontrolerio į serverius perduodamos SMS žinučių pagalba panaudojant specialią pranešimų sintaksę. Pranešimams GSM tinklu perduoti buvo panaudoti nemodifikuoti mobilūs telefonai, su kuriais mikrokontroleris, prijungtas per RS232 sąsają, bendrauja AT komandomis.

Matavimo prietaisas gali veikti tiek autonomiškai (nuo saulės baterijos), tiek nuo elektros tinklo, jei pvz. greta upės yra sodyba...

Vandens lygio matavimams atlikti prie mikrokontrolerio galima prijungti tiek pjezokeraminį slėgio daviklį (sraunioms upėms), tiek talpinį matuoklį (pastarojo kalibravimą ir matote nuotraukoje viršuje), kuris labiau tinka stovinčiam vandeniui.

Prietaisas lengvai pritaikomas grūdų elevatoriams, šuliniams, kitų skysčių ir birių produktų kiekio matavimui talpose.

Projektuodami prietaisą konsultavomės su Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos specialistais, kurie prižiūri Lietuvos vidaus vandenų vandens lygio bei temperatūros matavimo stotelių tinklą. Šios stotelės sumontuotos prie didžiųjų Lietuvos upių, ežerų, marių.